u-green-purple
plant-pink-orange

NAUJASIS BALTIJOS ŠOKIS 2023 – Įskilimai ir HAIRY 2.0

05.06

Įskilimai

Grėtė Šmitaitė

Trukmė: 20 min

„Įskilimai“ prasideda distopija, kuri kyla iš atsiskyrimo. Aš nepakeliu vienatvės, neišsilaikau joje. Suskilinėjusi ir daugialypė slepiu tą nuo savęs, taip žeisdama save. Tačiau, perdrėksdama savo tvirtumą, juntu, kaip noriu sietis. Atsigulu ant žemės. Lietaus lašai krenta man ant veido. Vėjas viršum manęs judina medžių šakas. Išdrįstu sietis su savimi ir kitais – mirusiais ir gyvais žmonėmis, vietomis, gyvūnais, augalais ir metų laikais.

Grėtė Šmitaitė – šokėja ir choreografė, kurianti ir gyvenanti Šveicarijoje, Vokietijoje ir Lietuvoje. Baigusi šokio ir choreografijos studijas Berlyno menų universitete. Dirbusi su choreografėmis(-ais) Anna Aristarkhova, Doris Uhlich, Min Tanaka. Nuo 2014 m. praktikuoja Body Weather šokio metodiką. Nuo 2021 m. mokosi klounados ir kūrybiškumo su Ira Seidenstein. Savo kūrinius Šmitaitė yra pristačiusi Het Veem teatre Amsterdame, Uferstudios Berlyne, Sõltumatu Tantsu Lava Taline, Menų spaustuvėje Vilniuje.

KOMANDA

Mentorius: Ira Seidenstein

Šviesos dizainerė: Monika Šerstabojevaitė

Foto: Philipp_Weinrich

 

HAIRY 2.0

Dovydas Strimaitis

Trukmė: 20 min.

Choreografinis kūrinys šokėjui ir jo plaukams. Plaukai yra viena iš nedaugelio žmogaus kūno dalių, kurios negalima judinti tiesiogiai ir savo noru. Kita vertus, choreografiją ir šokį galima laikyti fizinės (savi)kontrolės menu. Taigi plaukų choreografija savyje užkoduoja dramatišką įtampą – kaip suvaldyti tai, kas nekontroliuojama? Ši įtampa ir yra „Hairy 2.0“ atspirties taškas. Dėl savo nekontroliuojamos prigimties, plaukai gali būti suvokiami kaip nuo mūsų kūno atskirta, tačiau nuo jo priklausoma esybė. Plaukai yra riba, kuri mus ir atskiria, ir sujungia su tuo, kas fiziškai yra už mūsų ribų, kuo mes nesame. Taigi plaukams sukurta choreografija kelia ontologinius klausimus, susijusius su mūsų tapatybe, kūnu ir jo autonomija. Ilgi, palaidi plaukai Vakarų visuomenėje turi labai stiprią simbolinę reikšmę. Jie asocijuojasi su laisve, romantizmu, natūralumu ir išsilaisvinimu iš tradicijų ar priespaudos. Visus šiuos simbolius D. Strimaitis pasitelkia kaip formalistinę priemonę, kad sukurtų priešpriešą ne tik laiko ir erdvės, bet ir prasmės požiūriu.

 

KOMANDA

Koncepcija, choreografija, šokis: Dovydas Strimaitis

Muzika: Julijona Biveinytė, Johannas Sebastianas Bachas (interpretuoja Yo-Yo Ma)

Apšvietimo dizainas: Lisa M. Barry

Dovydo Strimaičio „Hairy 2.0“ pastatytas Conny Janssen Danst ir Dansateliers (Roterdamas, Nyderlandai) dėka.

 

 

Gegužės 6 d. 19 val.

Grėtė Šmitaitė „Įskilimai“ Trukmė 20 min. ir Dovydas Strimaitis „Hairy“ Trukmė 20 min.

Kultūros centre.

Pasirodymai nemokami.